plewa
Home » Vigas » Vigas AK 3000 - Lambda Control

Vigas AK 3000 - Lambda Control

Poză Vigas AK 3000 - Lambda Control Poză Schema centrala termica pe lemne Vigas AK 3000
 

Variante

Vigas AK 3000 - Lambda Control - 169834 Lei
Vigas AK 3000 - Lambda Control - 2510630 Lei
Vigas AK 3000 - Lambda Control - 4013330 Lei
Vigas AK 3000 - Lambda Control - 6018724 Lei
Vigas AK 3000 - Lambda Control - 8022444 Lei
Vigas AK 3000 - Lambda Control - 10023684 Lei
Pachet de instalare
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Vigas Vigas AK 3000 - Lambda Control 1000000 0  

Boilerele termice VIGAS - GENERALITATI

Boilerele termice VIGAS sunt construite pentru combustia cu lemn uscat, incepand de la rumegus pana la materiale lemnoase de dimensiuni conform dimensiunilor camerei de gazificare, de maxim 20 de cm. Rumegusul, brichetele, aschiile si resturile trebuie arse impreuna cu materialele lemnoase. 
Boilerele sunt construite prin sudarea de table de la 4 la 6mm grosime. Tablele interioare ale boilerului care au contact cu gazele emanate de boiler au 6 mm grosime, altele sunt facute din tabla de 4 mm grosime. Schimbatorul de caldura este format prin sudarea tevilor de 57x5 mm grosime. Stratul exterior al boilerului este facut din tabla de 0.8 mm. 

Izolarea termica a boilerului este facuta cu material izolant NOBASIL, gros de 20 mm si 50 mm. Gazele se emana prin teava din otel spre cos. Spatiul interior al boilerului este alcatuit din camera de gazificare, unde combustibilul este uscat si gazificat. Apoi, gazul obtinut este directionat prin duza de gaze inifuga din beton, in camera de ardere, unde arde cu ajutorul aerului cu circuit secundar. Gazele emanate de boiler sunt permanent racite in schimbator. 

Lemnul care nu a ars trebuie scos din camera de ardere. Boilerul are un amortizor de atentionare care este controlat de tija de suspendare aflata in partea din fata a boilerului. 

Pentru o functionare buna a boilerului, care nu necesita experienta, acesta este echipat cu unitatea de control AK 3000 care este pozitionata in partea superioara a boilerului. Sistemul de control permite arderea eficienta a diverselor tipuri de combustibil.

 

In configurarea VIGAS Lambda Control permite si:

  • Utilizarea informatiilor de la senzorii lambda de deversare a oxigenului in gaze, pentru a controla clapeta pentru conducerea aerului primar si a celui secundar spre cos.
  • Termometru pentru gaze ca standard.

 

Boilerele sunt echipate cu o amorsa termica care asigura deconectarea ventilatorului de curent fortat, daca boilerul se supraincalzeste peste 100 ◦C si un schimbator de siguranta impotriva supraincalzirii conform standardului, STN EN 303/5. Se recomanda, de catre producator, sa se cumpere o supapa de evacuare Honeywell TS 130¾” pentru schimbatorul de supraincalzire.

 

Film de prezentare:

Caracteristici tehnice

VIGAS Lambda Control1625406080100
Randament nominalkW1625406080100
Clasa boilerului conform EN 303-5333333
Presiune max. De functionarebar333333
CombustibilUmezeala lemn, max 20%; caldura min. MJ/kgUmezeala lemn, max 20%; caldura min. MJ/kgUmezeala lemn, max 20%; caldura min. MJ/kgUmezeala lemn, max 20%; caldura min. MJ/kgUmezeala lemn, max 20%; caldura min. MJ/kgUmezeala lemn, max 20%; caldura min. MJ/kg
Capacitate randamentkW12~185~318~4115~7225~9225~100
Consum combustibil cu randament nominalkg/hod4,57,611,2192530,4
Combustibil de substitutieResturi lemn, aschii, rumegus, brichete.Resturi lemn, aschii, rumegus, brichete.Resturi lemn, aschii, rumegus, brichete.Resturi lemn, aschii, rumegus, brichete.Resturi lemn, aschii, rumegus, brichete.Resturi lemn, aschii, rumegus, brichete.
Tiraj cos de fummBar0,20-0,250,20-0,250,20-0,350,20-0,350,30-0,400,30-0,40
Greutatekg400430460470930950
Inaltime cu reglareA mm113511351385142014201420
Inaltime bransament emisieB mm97510451310140014001400
Inaltime bransament admisieC mm115115125215215215
Inaltime valva de apaD mm556070135135135
Inaltime teava cosE mm8908901110117011701170
Latime cu tot cu tijaF mm645645645785785785
Latime cu tot cu invelisG mm590590590760760760
AdancimeH mm84010701070126016501650
Calitate evacuareI mm240240240520520520
Diametru tevi de tirajJ mm1601602000200200200
Dimensiune de la marginea boileruluiK mm18830530588012101210
Distanta tevilor de alimentareL mm405405405707070
Diametru admisieG/mm2``2``2``2``2``2``
Diametru emisieG/mm2``2``2``2``2``2``
Diametru valva de apaG1/2``1/2``1/2``3/4``3/4``3/4``
Volum apaI7593180205215
ZgomotdB4545,547,751,454,254,2
Putere max. de alimentareW707070140140140
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079