plewa
Home » Viessmann » Viessmann Vitoligno 100-S

Viessmann Vitoligno 100-S

Poză Viessmann Vitoligno 100-S
 

Variante

Viessmann Vitoligno 100-S 25 kW8750 Lei
Viessmann Vitoligno 100-S 30 kW9390 Lei
Viessmann Vitoligno 100-S 40 kW11290 Lei
Viessmann Vitoligno 100-S 60 kW15290 Lei
Viessmann Vitoligno 100-S 80 kW18390 Lei
Pachet de instalare
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Viessmann Viessmann Vitoligno 100-S 1000000 0  

Descriere:

Centrala termica pe lemne Vitoligno 100-S este un cazan pe combustibil solid cu functionare pe principiul gazeificarii lemnului. Camera de incarcare foarte voluminoasa asigura intervale lungi de alimentare si o autonomie de functionare foarte mare. Usa mare de acces permite incarcarea cu usurinta a cazanului cu masa lemnoasa, chiar prin partea frontala.

Tehnica functionarii pe principiul gazeificarii lemnului permite obtinerea unui grad inalt de eficienta si o ardere saraca in emisii poluante. Suprafetele de transfer termic largi, in combinatie cu ventilatorul de admisie mentin o temperatura foarte scazuta a gazelor evacuate si contribuie la o buna exploatare a combustibililor.

  • Cazan cu functionare pe principiul gazeificarii lemnului, din otel, pentru lemne cu o lungime de pana la 50 cm;
  • O buna exploatare a combustibilului prin randament ridicat si temperatura scazuta a gazelor evacuate;
  • Tehnica de functionare pe principiul gazeificarii lemnului cu ventilator performant si camera de ardere din siliciu-carbid;
  • Clapete reglabile de admisie aer primar si secundar;
  • Montare rapida a cazanului si incarcarea cu usurinta a acestuia prin partea frontala;
  • Camera de incarcare voluminoasa asigura o autonomie mare de functionare;
  • Usa mare de acces permite incarcarea cu usurinta a cazanului cu masa lemnoasa;
  • Sistem simplu de curatire a suprafetelor de transfer termic prin gura de curatire;

Combustibili:

imgp/lemne.jpg

 

Caracteristici tehnice

Date tehniceumVitoligno 100-S 25Vitoligno 100-S 30Vitoligno 100-S 40Vitoligno 100-S 60Vitoligno 100-S 80
Putere nominalăkW2530406080
Temperatura pe tur admisă°C959595
Temperatură minimă de retur°C606060
Presiune de lucru admisă Cazanbar333
Presiune admisă Schimbător de căldurăbar666
Lungimemm101510151097
Lăţimemm618678678
Înălţimemm119013901490
Gură de umplere Lăţimemm340400400
Gură de umplere Înălţimemm264414414
Greutate totalăkg390474540
Greutate de montajkg370465535
Apă în cazanl100120150
Compartiment combustibill110150190
Turul şi returul cazanuluiţoli111,1/4
Racord evacuare gaze arsemm150150150
Depresiunea necesară la coşPa101010
Depresiune max. admisă la coşPa151515
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079