Home » Viadrus » Viadrus Hercules U22D

Viadrus Hercules U22D

Poză Viadrus Hercules U22D
 

Variante

Viadrus Hercules U22D 20 kW2680 Lei
Viadrus Hercules U22D 25 kW2970 Lei
Viadrus Hercules U22D 30 kW3220 Lei
Viadrus Hercules U22D 35 kW3550 Lei
Viadrus Hercules U22D 40 kW3850 Lei
Viadrus Hercules U22D 45 kW4090 Lei
Viadrus Hercules U22D 49 kW4370 Lei
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Viadrus Viadrus Hercules U22D 1000000 0  

Noua versiune a centralei pe lemne Viadrus din seria U22 are un nou model de manta, care îi oferă centralei termice pe lemne un aspect modern. Pe lângă latura estetică, mantaua are o rezistenţă sporită la şocuri şi permite o manipulare mai uşoară. Mantaua nu mai este ataşata cazanului, ci se livrează separat. Garanţia centralei termice pe lemne Viadrus este de 2 ani.

Centralele termice pe lemne VIADRUS TIP U22D sunt centrale din fontă cu schimbătorul de căldură format din 2 până la 10 elemenţi ce lucrează la presiuni de până la 4 bar şi folosesc drept combustibil lemnul.
Principalul avantaj al acestei centrale pe lemne este acela că poate fi încărcată cu lemne de dimensiuni mari, diametru maxim de 220 mm.
Elemente de siguranţă şi control ale centralelor pe lemne din fontă sunt:

  • clapeta de fum ce controlează debitul de gaze arse;
  • uşa de admisie aer montată pe uşa cenuşarului ce controlează debitul de oxigen necesar arderii;
  • rozeta de aer pentru alimentarea secundară de aer în camera de combustie;
  • capacul de pe racordul de gaze arse ce permite îndepărtarea impurităţilor depuse;
  • termomanometrul ce permite măsurarea temperaturii şi presiunii agentului termic.

Viadrus U22D manual utilizare.pdf

Combustibili:

imgp/brichete-lemn.jpg imgp/brichete-din-lignit.jpg imgp/lemn-si-resturi-din-lemn.jpg imgp/carbune.jpg imgp/lemne.jpg imgp/deseuri-din-lemn.jpg 

Film de prezentare:


Caracteristici tehnice

Date tehniceum20253035404549
Elemenţibuc45678910
Greutatekg231265295325358387421
Volum de apăl36.240.945.650.35559.764.4
Volum cameră de arderel4760738699112125
Adâncime cameră de arderemm339434529624719814909
Dimensiunimm1007.5 x 545 x 7501007.5 x 545 x 8451007.5 x 545 x 9401007.5 x 545 x 10351007.5 x 545 x 11301007.5 x 545 x 12251007.5 x 545 x 1320
Presiune apăkPa400400400400400400400
Presiune testatăkPa800800800800800800800
Temeratură apă recomandată pt operare°C60-9060-9060-9060-9060-9060-9060-90
Nivel de zgomot maximdB65656565656565
Tragere minimă a coşului de fumPa16182022242628
Conexiuni hidraulice-DN 70DN 70DN 70DN 70DN 70DN 70DN 70
PuterekW20253035404549
Randament%75757575757575
Consum mediu de combustibilkg/h6.489.5911.1912.7914.3915.67
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079