plewa
Home » Tekla » Centrala termica Draco Duo

Centrala termica Draco Duo

Poză Centrala termica Draco Duo Poză Centrale termice pe combustibil solid Tekla - Draco Duo sectiune
 

Variante

Centrala termica Draco Duo 1514358 Lei
Centrala termica Draco Duo 2515708 Lei
Centrala termica Draco Duo 3517053 Lei
Centrala termica Draco Duo 5019754 Lei
Centrala termica Draco Duo 7526054 Lei
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Tekla Centrala termica Draco Duo 1000000 0  

Descriere:

Centralele termice TEKLA DRACO DUO sunt cazane din otel cu combustibil solid, combinate: cu alimentare automata si manuala cu doua focare.

Focarul inferior este echipat cu arzator retorta, iar cel superior este destinat alimentarii manuale cu lemne, carbune, bricheti, etc.

Nu este indicat folosirea cazanului pe termen lung numai cu alimentare manuala !Cazanul este construit din tabla de otel certificat cu o grosime de 8 mm.

Reglarea aerului necesar arderii se realizeaza prin ventilator, controlat de un regulator electronic RECALART ECONOMIC PREMIUM. Dupa umplerea rezervorului cu combustibil, cazanul incepe alimentarea in mod automat. Se aprinde manual (optional automat) si incepe sa functioneze in mod de incalzire pana la atingerea temperaturii setate. Dupa atingerea temperaturii setate, trece la modul de functionare de mentinere a temperaturi. Acest mod de functionare inseamna mentinerea jarului in arzator.

Dupa scaderea temperaturii in cazan la valoarea setata de pornire, incepe alimenterea automata si insuflarea aerului pe combustibil. Arzatorul are incorporat un sistem de distributie multipunct al aerului, necesar arderii, direct pe combustibil.

Regulatorul cazanului controleaza pompele de circulatie (incalzire si boiler ACM), ventilul de amestec cu patru cai, alimentarea cu combustibil si ventilatorul. Cazanul se poate alimenta in mod manual cu lemne, carbune, bricheti, etc.  (in caz de avarie).

Aceste cazane au eficienta ridicata, iar producatorul ofera garantie de pana la  5 ANI* garantie pe corpul de cazan (*cu respectarea conditiilor de instalare si utilizare).

 imgp/buton_5ani.png imgp/buton_grosime8mm.png imgp/buton_eficienta87.png

Combustibili:

 - carbune granulat, peleti DIN+  (mod alimentare automata);

 imgp/carbune-fin.jpg imgp/peletii-biokaitra.jpg 

 - cabune, lemn uscat  (mod alimentare manuala);

 imgp/carbune.jpg imgp/lemne.jpg

Sectiune in centrala:                             Regulator electronic: (recalart economic premium standard)

 imgp/centrale-termice-pe-combustibili-solizi-draco-duo-sectiune-mica.jpg                           imgp/recuglator-electronic-duo.jpg

Caracteristici tehnice

ModelumDraco Duo 15Draco Duo 25Draco Duo 35Draco Duo 50Draco Duo 75
Putere nominala pe carbunekW15,225355075
Putere nominala pe peletikW1422314565
Eficienta carbune%81,784,287,184,685,5
Eficienta peleti%77,98282,184,180,7
Gama de putere pe carbunekW4,56-15,27,5-2510,5-3515-5022,5-75
Gama de putere pe peletikW4,2-146,6-229,3-3113,5-4519,5-65
Greutate cazankg435535545575785
Suprafata schimbator de calduram22,43,33,74,47,9
Capacitate apa in cazandm36090115130200
Tiraj necesar pentru cos de fumPa10-2010-2015-2520-3020-30
Presiune maxima de functionarebar1,51,51,51,5
Dimensiuni latimemm12351270134514301640
Dimensiuni adancimemm8108958958951130
Dimensiuni inaltimemm14201545154515801720
Diametru racord cos de fummm145145145145200
Capacitate rezervordm3180/280180/280180/280280320/290
Consum motoreductor/ventilatorW90/8590/8590/85180/290180/290
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079