plewa
Home » Tekla » Centrala termica Draco Bio

Centrala termica Draco Bio

Poză Centrala termica Draco Bio Poză Centrale termice pe peleti Tekla Draco Bio
 

Variante

Centrala termica Draco Bio 1213007 Lei
Centrala termica Draco Bio 2516607 Lei
Centrala termica Draco Bio 3517505 Lei
Centrala termica Draco Bio 5024257 Lei
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Tekla Centrala termica Draco Bio 1000000 0  

Descriere:

Centrale termice TEKLA DRACO BIO sunt cazane cu combustibil solid cu alimentare automata, echipate cu arzator pe peleti.

Cazanele sunt fabricate din tabla de otel certificat cu o grosime de 8 mm (DRACO BIO 12kW - 5mm).

Reglarea aerului necesar arderii se realizeaza cu ajutorul ventilatorului, controlat de un regulator electronic ESTYMA IGNEO SLIM.

Dupa umplerea rezervorului cu combustibil, cazanul incepe alimentarea in mod automat. Se aprinde automat si incepe sa functioneze in mod de incalzire pana la atingerea temperaturii setate. Dupa atingerea temperaturii setate, regulatorul electronic stinge focul si se reaprinde automat cand temperatura scade la valoarea temperaturii de pornire. Arzatorul are incorporat un sistem de distributie multipunct al aerului, necesar arderii, direct pe combustibil. Cazanul poate fi conectat la termostat de camera pentru a mentine o temperatura constanta pe toata durata functionarii.

Regulatorul cazanului controleaza pompele de circulatie (incalzire si boiler ACM), ventilul de amestec cu patru cai, alimentarea cu combustibil si ventilatorul.

Regulatorul poate fi conectat la modul GSM - pornire/oprire/setari temperaturi de la distanta prin telefon mobil. IMPORTANT! - accesoriile optionale compatibile sunt numai cele produse de Estyma.

Aceste cazane au eficienta ridicata de pana la 90%, iar producatorul ofera garantie de pana la  5 ANI* garantie pe corpul cazanului (*cu respectarea conditiilor de instalare si utilizare).

 imgp/buton_5ani.png imgp/buton_grosime8mm.png imgp/buton_eficienta90.png 

Combustibili:

 - peleti DIN PLUS;

 imgp/peletii-biokaitra.jpg

Sectiune centrale termica:                         Regulator electronic: (Estyma Igneo Slim - standard)

 imgp/centrale-termice-pe-peleti-draco-bio-sectiune-mica.jpg                imgp/regulator-draco-bio.jpg

Caracteristici tehnice

ModelumDraco Bio 12Draco Bio 25Draco Bio 35Draco Bio 50
Putere nominala pe peletikW12253547
Eficienta peleti%~90~90~90~90
Gama de putere pe peletikW3,6-127,5-2510,5-3514,1-47
Greutate cazankg280450500610
Grosime tabla otelmm5888
Suprafata schimbator de calduram21,82,73,64,7
Capacitate apa in cazandm355100125165
Tiraj necesar pentru cos de fumPa15-2010-2015-2525-35
Presiune maxima de functionarebar1,51,51,51,5
Dimensiuni latimemm1200165017201810
Dimensiuni adancimemm670890890900
Dimensiuni inaltimemm1200139014701645
Diametru racord cos de fummm145145145145
Capacitate rezervordm3120290290290
Consum motoreductor/ventilatorW50/85/30050/85/30050/85/30050/85/300
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079