plewa
Home » Tekla » Centrala termica Draco

Centrala termica Draco

Poză Centrala termica Draco Poză Centrale termice pe combustibil solid Tekla - Draco sectiune
 

Variante

Centrala termica Draco 1512555 Lei
Centrala termica Draco 2513906 Lei
Centrala termica Draco 3515256 Lei
Centrala termica Draco 5017957 Lei
Centrala termica Draco 7524257 Lei
Centrala termica Draco 10037755 Lei
Centrala termica Draco 15051253 Lei
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Tekla Centrala termica Draco 1000000 0  

Descriere:

Centralele termice DRACO sunt cazane cu combustibil solid, alimentate automat, echipate cu arzator retorta. Reglarea aerului necesar arderii se realizeaza cu ajutorul ventilatorului, controlat de un regulator electronic RECALART ECONOMIC PREMIUM.

Dupa umplerea rezervorului cu combustibil, cazanul incepe alimentarea in mod automat. Se aprinde manual (optional automat) si incepe sa functioneze in mod de incalzire pana la atingerea temperaturii setate. Dupa atingerea temperaturii setate, trece la modul de functionare de mentinere a temperaturi. Acest mod de functionare inseamna mentinerea jarului in arzator.

Dupa scaderea temperaturii in cazan la valoarea setata de pornire, incepe alimenterea automata si insuflarea aerului pe combustibil. Arzatorul are incorporat un sistem de distributie multipunct al aerului, necesar arderii, direct pe combustibil.

Cazanul poate fi conectat la termostat de camera pentru a mentine o temperatura constanta pe toata durata functionarii. Regulatorul cazanului controleaza pompele de circulatie (incalzire si boiler ACM), ventilul de amestec cu patru cai, alimentarea cu combustibil si ventilatorul.

Aceste cazane au eficienta ridicata, iar producatorul ofera garantie de pana la  5 ANI* garantie pe corpul de cazan (*cu respectarea conditiilor de instalare si utilizare).

 imgp/buton_5ani.png imgp/buton_5ani.png imgp/buton_eficienta90.png 

Combustibili:

 - carbune granulat (5 - 25 mm), peleti din plus;

 imgp/carbune-fin.jpg imgp/peletii.jpg 

Sectiune centrala termica Draco:                         Regulator electronic:

 imgp/centrale-termice-tekla-draco-sectiune-mica.jpg                  imgp/regulator-centrala-tekla-draco.jpg

 

Caracteristici tehnice

ModelumDraco 15Draco 25Draco 35Draco 50Draco 75Draco 100Draco 150
Putere nominala pe carbunekW1524345075100150
Putere nominala pe peletikW142227456086130
Eficienta carbune%80,986,385,38486,185,388,5
Eficienta peleti%82,386,184,98083,683,490,5
Gama de putere pe carbunekW4,5-157,2-2410,2-3415-5022,5-7530-10045-150
Gama de putere pe peletikW4,2-146,6-228,1-2713,5-4518-6025,8-8639-130
Greutate cazankg4204505006108159251185
Suprafata schimbator de calduram22,22,73,64,7911,815,5
Capacitate apa in cazandm385100125160250335600
Tiraj necesar pentru cos de fumPa10-2010-2015-2520-3020-3025-3535-45
Presiune maxima de functionarebar1,51,51,51,51,51,51,5
Dimensiuni latimemm126512650134013401430163520002150
Dimensiuni adancimemm845890890900113012001550
Dimensiuni inaltimemm1375139014701645172018201900
Diametru racord cos de fummm145145145145200200250
Capacitate rezervordm3180/280180/280180/280280320/920920920
Consum motoreductor/ventilatorW90/8590/8590/85180/290180/290180/290180/290
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079