plewa
Home » Faci » Faci FCL industriala

Faci FCL industriala

Poză Faci FCL industriala
 

Variante

Transport gratuit
Faci FCL 258Contactaţi-ne pentru preţ
Faci FCL 386Contactaţi-ne pentru preţ
Faci FCL 645Contactaţi-ne pentru preţ
Faci FCL1033Contactaţi-ne pentru preţ
Faci FCL 1292Contactaţi-ne pentru preţ
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Faci Faci FCL industriala 1000000 0  

Descriere:

Modelul FCL de la Faci sunt centrale termice pe lemne industriale, construite din tele de inalta calitate, avand un randament ridicat in functie de calitatea si tipul combustibilului folisit si o un cazan realizat din otel foarte gros.

Din cauza ca fumul parcurge obligatoriu 3 tururi respectiv 5 economia energetica este foarte mare.

Centrala permite alimentarea cu un volum mare de combustibil, iar grilajul creuzetului, construit din fonta de crom, asigura o difuzie optima a aerului de combustie.

Datorita conceptiei constructive, operatiunile de curatire si intretinere periodica sunt usor de realizat.

Comanda electronica digitala, asigura reglarea si controlul tuturor parametrilor necesari functionarii centralei termice in contitii optime.

Centralele termice pe lemne FCL - FACI, pot fi utilizate concomitent cu alte surse de caldura, cum ar fi: panouri solare, centrale pe gaz, motorina, etc.

Acest model de centrale termice pe lemne de la FACI au un randament cuprins intre 80-84% in functie de umiditatea si calitatea combustibilului ales.

Componente de serie:

  • Baza cazan;
  • Ventilator pentru aerul primar;
  • Comanda digitala;

Optional:

  • Turbolatori (dispozitiv care impiedica evacuarea rapida a fumului);
  • Extrator automat de cenusa;
  • Curatire automata a schimbatorului de caldura;

Schema centrala termica:

imgp/structura-centrala-termica-faci-fcl.jpg

1. camera de combustie, de mare volum, cu acces usor pentru curatire periodica si anuala;

2. usa inferioara pentru alimentare cu combustibil solid (lemne, brichete, carbuni) si pentru curatirea arzatorului;

3. usa superioara pentru curatirea schimbatorului;

4. cilindru-schimbator;

5. coloana de apa;

6. panou de control;

7. locas pentru sonde de control;

8. iesire tur;

9. izolatie termica antiradianta;

10. tuburi pentru gaze arse;

11. colector de gaze arse;

12. carcasa din otel, vopsita cu vopsea termorezistenta;

13. intrare retur;

14. legatura pentru robinet de golire;

15. sertar de cenusa;

16. serpentina pentru apa sanitara;

 

 

Combustibili:

imgp/lemne.jpg imgp/carbune.jpg imgp/brichete-lemn.jpg

 

Caracteristici tehnice

Modelum25838664510331292
Putere minima.KW127,6191,1319,5511639,6
Putere maximaKW25838664510331292
Greutatekg1730213041504580
Cantitate apal530810145019502300
Presiune lucrubar2,52,52,52,52,5
Presiune maximabar44444
Temperatura maxima°C9090909090
Temperatura gaze°C180180180180180
Tiraj cosPA-20-20-20-20-20
Tensiune electricaV400400400400400
Consum electricitateKW/h0,250,60,811
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079