plewa
Home » Atmos » Atmos DC GS

Atmos DC GS

Poză Atmos DC GS Poză schemă funcţionare
 

Variante

Atmod DC 20 GS9270 Lei
Atmos DC 25 GS11469 Lei
Atmos DC 32 GS11891 Lei
Atmos DC 40 GS13434 Lei
Pachet de instalare
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Atmos Atmos DC GS 1000000 0  

Centrală termică pe lemne cu gazeificare cu generator de gaz de lemn, ventilator tiraj exhaustor de fum. Cazanul este construit din tablă de oţel de 6mm grosime şi este alcătuit din două camere suprapuse. Cea de sus este rezervorul pentru lemne iar cea de jos este camera de ardere şi colector de cenuşă. Acesta asigură arderea perfectă a lemnului cât şi o curăţare uşoară.

Cazane ATMOS Generator au spaţiu de alimentare mare, căptuşit cu ceramică, pentru o calitate optimă de ardere, acesta fiind un adevărat generator pe gaz de lemn.

Gazeificarea lemnului are loc datorită contactului dintre combustibil şi jar (la temperaturi ridicate) în camera de ardere primară. Gazul de lemn este amestecat cu aerul insuflat prin duzele din elementul ceramic în camera de ardere secundară. Aici are loc arderea gazului de lemn. Aerul necesar arderii este asigurat de către un ventilator.

  • Se poate realiza o ardere constantă şi un reglaj al temperaturii, iar aerul primar şi secundar este preîncălzit, crescând şi randamentul arderii
  • Posibilitatea introducerii în focar a lemnelor de dimensiuni mari în concordanţă cu dimensiunile cazanului
  • Cazanele sunt echipate cu serpentină de răcire, un element de siguranţă contra supra-încălzirii şi funcţionare automată a ventilatorului
  • Încărcarea cazanului se face de 2 - 3 ori la 24 de ore
  • Costuri scăzute pentru părţile componente
  • Exhaustorul facilitează arderea, reduce afumarea cazanului la minim şi asigură o ardere eficientă
  • Construit inteligent pentru o ardere eficientă şi uşor de curăţat

atmos dc s gs manual de utilizare.pdf

Film de prezentare:

Caracteristici tehnice

Date tehniceumDC 20 GSDC 25 GSDC 32 GSDC 40 GS
Scala de puterekW14-2017-2522-3228-40
Tirajul prescris al coşuluiPa20232525
Masa cazanuluikg350408415453
Volumul de apalitri64808090
Volumul pâlniei de alimentaredm387130130170
Lungimea maximă a lemnuluimm330530530530
Consum de lemne într-un sezonm317253240
Temperatura minimă a apei la retur °C65656565
Randament%81 - 8781 - 8781 - 8781 - 87
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079