plewa
Home » Hoval » Hoval BioLyt (8-36)

Hoval BioLyt (8-36)

Poză Hoval BioLyt (8-36)
 

Variante

Transport gratuitCasa Verde
Hoval BioLyt 8Contactaţi-ne pentru preţ
Hoval BioLyt 13Contactaţi-ne pentru preţ
Hoval BioLyt 15Contactaţi-ne pentru preţ
Hoval BioLyt 23Contactaţi-ne pentru preţ
Hoval BioLyt 25Contactaţi-ne pentru preţ
Hoval BioLyt 31Contactaţi-ne pentru preţ
Hoval BioLyt 36Contactaţi-ne pentru preţ
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Hoval Hoval BioLyt (8-36) 1000000 0  

Descriere:

BioLyt uneşte perfect sub un acoperiş standardele de confort, ecologismul şi eficienţa energetică. Mulţumită tehnologiei moderne pentru arderea rumeguşului, încălzirea caselor pentru una sau două familii cu combustibil lemnos ecologic regenerabil devine la fel de confortabil ca şi cu o instalaţie de încălzire pe combustibil lichid sau gaz.

Peleţi - surse comprimate de energie. Combustibilul pentru Hoval BioLyt – peleţii (granulele) – sunt compuşi 100% din lemn netratat, natural. Ca material brut pentru producerea energiei servesc deşeurile precum şpanul de la rindeluire şi debitare din industria lemnului. Fără a se adăuga substanţe pentru lipire se comprimă materia primă cu presiune ridicată. Rezultatul sunt granule de energie mici. Puţin mai mari decât un bob de porumb dac cu putere de încălzire enormă. Două kilograme de granule produc aceeaşi energie de încălzire ca un litru de combustibil lichid. Astfel este posibilă depozitarea necesarului anual economisind spaţiu. Granulele sunt livrate de către furnizorii de combustibil în cisterne speciale - exact la fel ca şi combustibilul lichid.

Hoval BioLyt – încălzire complet automatizată, ca prin farmec. Punctele confort şi utilizare prietenoasă sunt comparabile la Hoval BioLyt cu cele unei instalaţii de încălzire cu combustibil lichid sau gazos. Mulţumită arzătoarelor cu modulaţie ale regulatorului Hoval TopTronic® T puteţi să adaptaţi puterea de încălzire şi temperaturile camerelor fără trepte conform nevoilor dvs. Instalaţia funcţionează practic complet automat. Şi restul mic de cenuşă care se formează este transportat automat într-o cutie specială pentru cenuşă.

Avantaje:

  • Sistem de ardere comandat printr-un microprocesor cu modulaţie pentru adaptarea puterii.
  • Vatră din inox foarte rezistent la căldură incl. curăţare automată a cenuşii.
  • Curăţare automată a suprafeţelor de încălzire şi eliminarea cenuşii din camera de ardere
  • Recipient mare pentru circa 150 kg granule.
  • Se potriveşte perfect pentru combinarea cu instalaţia solară Hoval

Film prezentare asamblare cazan:

Caracteristici tehnice

Date tehniceumBioLyt 10BioLyt 15BioLyt 21BioLyt 26BioLyt 50BioLyt 70
Putere termică nominalăkW9.914.92125.94969
Diametru peleţiO666666
Lungime peleţimm5-305-305-305-305-305-30
Volumul cutiei de peleţilitri232232232232240240
Temperatura max de lucru°C606060606060
Temperatura max a turului°C757575757575
Temperatura min a returului fără/cu tampon°C20/4520/4520/4520/454545
Presiune de lucru / testbar3.0 / 4.53.0 / 4.53.0 / 4.53.0 / 4.53.0 / 4.53.0 / 4.5
Randament%92.591.690.492.592.594.5
Volumul de apă din cazanlitri59595353180215
Volum pentru combustibillitri232232232232240240
Volum cameră pt cenuşălitri353535356565
Masă cu carcasăkg330330340340640780
Putere electrică în timpul funcţionăriiWatt7090110110170170
Putere electrică în timpul aprinderiiWatt86086086086018001800
Consum max de curentA5.85.85.85.89.69.6
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079