plewa
Home » Faci » Faci pe peleti industriala

Faci pe peleti industriala

Poză Faci pe peleti industriala
 

Variante

Transport gratuit
Faci pe peleti industriala 258Contactaţi-ne pentru preţ
Faci pe peleti industriala 386Contactaţi-ne pentru preţ
Faci pe peleti industriala 645Contactaţi-ne pentru preţ
Faci pe peleti industriala 1033Contactaţi-ne pentru preţ
Faci pe peleti industriala 1292Contactaţi-ne pentru preţ
Preţuri în LEI / bucată cu TVA inclus.
Faci Faci pe peleti industriala 1000000 0  

Descriere:

Aceste cazane au fost fabricate cu ajutorul unor tehnologi de ultima generatie pe tot parcursul procesului de fabricare, utilizeaza materiale de cea mai buna calitate, garantand un randament ridicat si o durata de viata a centralei ridicata.

Parcursul obligatoriu cu 3 tururi, respectiv 5 tururi de fum, grosimea peretilor din otel de inalta calitate, combinate cu solutiile tehnologice folosite, confera centralei termice industriale Faci titlul de produs de top in sistemul de ardere policombustibil, realizand o economie energetica considerabile. Schimbatorul (la centrale cu 3 tururi de fum), respectiv, schimbatoarele (la centrale cu 5 tururi de fum) de caldura orizontal, constituite din tuburi de fum din otel, fara sudura, sunt scufundate in apa si pozitionate intr-un cilindru, in partea superioara a camere de combustie.

Grupul arzator, cu 2 snec, cu dubla cadere, garanteaza siguranta neintoarcerii flacarii, fiind ideal pentru toate tipurile de combustibili granulari. Panoul electronic digital, asigura reglarea si controlul tuturor parametrilor necesari functionarii centralei termice in contitii optime, comandand in mod automat toate dispozitivele de serie si optionale.

Sunt disponibile cu puteri pana la 2.000 KW si pot fi utilizate intr-o gama foarte larga de domenii, unde incalzirea traditionala ar fi foarte costisitoare. Principalele locuri unde pot fi instalate sunt: hale industriale, sere, sale de sport, scoli, blocuri de locuinte, etc., putand fi usor aplicate la instalatii existente.

Centralele termice industriale pe peleti cu combustie mixta FACI, pot fi utilizate concomitent cu alte surse de caldura, cum ar fi: panouri solare, centrale pe gaz, motorina, etc. 

Acest model de cazan de la FACI are un randament cuprins intre 90 - 92%.

Componente de serie:

  • Baza cazanului;
  • Sertar de cenusa, pana la mod. FCL 115 SSP;
  • Siloz standard de 130 kg, cu sita pentru corpuri straine;
  • Grup arzator, cu dubla cadere;
  • Comanda digitala;

Optional:

  • Aprindere automata;
  • Curatire automata a schimbatorului de caldura;
  • Turbolatori (dispozitiv care impiedica evacuarea rapida a fumului);
  • Extrator automat de cenusa;
  • Serpentina pentru apa calda sanitara;

Structura centralei termice:

imgp/structura-centrala-termica-pe-peleti-faci-ssl-ssp.jpg1. camera de combustie, de mare volum, cu acces usor pentru curatire periodica si anuala;

2. usa inferioara pentru alimentare cu combustibil solid (lemne, brichete, carbuni) si pentru curatirea arzatorului;

3.. usa superioara pentru curatirea schimbatorului;

4. cilindru-schimbator;

5. coloana de apa;

6. panou de control;

7. locas pentru sonde de control;

8. iesire tur;

9. izolatie termica antiradianta;

10. tuburi pentru gaze arse;

11. colector de gaze arse;

12. carcasa din otel, vopsita cu vopsea termorezistenta;

13. intrare retur;

14. legatura pentru robinet de golire;

15. sertar de cenusa;

16. serpentina pentru apa sanitara;

 

 

Structura grup arzator:

 

imgp/structura-grup-arzator-faci-pe-peleti-ssl-ssp.jpg

1. sita;

2. siloz;

3. corp arzator;

4. flansa de racord arzator;

5. snec/melc interior din otel-inox;

6. ventilator;

7. tub de conducta aer secundar;

8.motor si reductor;

9. snec/melc superior din otel-inox;

 

 

 

 

 

 

 

Schema montaj centrala termica:

imgp/schema-de-functionare-centrala-termica-pe-peleti-faci-industriala.jpg

  1. cazan;
  2. extractor de cenusa;
  3. curatire automata a schimbatorului;
  4. snec transport cenusa;
  5. siloz de stocare a cenusi;
  6. snec de alimentare combustibil;
  7. senzor de nivel combustibil;
  8. siloz de stocare auxiliar;
  9. aspirator de gaze arse;
  10. kit cos de fum;
  11. panou electric de comanda;

Avantaje ale centralelor termice pe peleti cu combustie mixta:

  • raport pret-calitate foarte bun;
  • finantare prin programul "Casa Verde";
  • randament ridicat: 90%-94%;
  • durata de viata dubla, fata de centralele clasice, asigurata de mentinerea unei temperaturi constante in corpul centralei;
  • se poate realiza economie de 15-40% comparativ cu gazul metan;
  • tehnologie de fabricatie inteligenta si eficienta;
  • constructie robusta, in ansamblu;
  • camera de ardere spatioasa;
  • posibilitatea utilizarii unei game foarte largi de combustibili solizi (peleti, samburi, porumb, lemne, carbune, brichete, etc.), conferind o independenta fata de resursele conventionale, tot mai scumpe;
  • posibilitate de ardere a lemnelor cu umiditate mai ridicata;
  • autonomie indelungata (cu ajutorul unui buncar suplimentar);
  • functionare total automatizata, in cazul utilizarii combustibilului granular;
  • sistem automatizat de trecere de la arderea combustibilului solid la combustibil granular;
  • panou electric digital cu tehnologie avansata, care monitorizeaza complet parametrii de functionare, reducand substantial consumul;
  • posibilitate de a fi instalat un termostat de ambient care reduce semnificativ consumul de combustibil;
  • adaptarea usoara la alte sisteme de incalzire, in mod simultan cum ar fi geo sau solar;
  • nu necesita montarea puffer-ului (vas tampon);
  • intreruperea curentului electric nu reprezinta probeme deosebite;
  • emisie redusa de noxe;

Combustibili (solizi):

imgp/brichete-lemn.jpg imgp/carbune.jpg imgp/lemne.jpg imgp/peletii-biokaitra.jpg

Caracteristici tehnice

Modelum25838664510331292
Putere minimaKW127,6191,4319,5511639,6
Putere maximaKW25838664510331292
Greutatekg1730213041504580
Cantitate apal530810145019502300
Presiune lucrubar2,52,52,52,52,5
Presiune maximabar44444
Temperatura maxima°C9090909090
Temperatura gaze°C180180180180180
Tiraj cosPA-20-20-20-20-20
Tensiune electricaV400400400400400
Consum electricitateKW/h1,11,11,72,53
Volum silozmc0,40,40,40,40,4
SC UNICAL GAZ SRL
str. Calea Moţilor, nr. 87, bl. M3B, parter
Alba Iulia, România 510079